Rubrica de Marti: Intreaba un Expert! Recuperare retroactiva TVA in cazul achizitiei unui autoturism din UE in valoare de 10.000 euro de catre un SRL neplatitor de TVA

rubrica de marti, Reinvent Consulting

Scopul nostru este acela de a sustine dezvoltarea unei comunitati de business bine informata si de a crea un mediu de afaceri cat mai competitiv!

Expertii Reinvent Consulting sunt alaturi de tine pentru a-ti oferi solutiile si raspunsurile potrivite, pe linie juridica si financiara. Asadar, cu ce te putem ajuta? Intreaba-ne! Suntem aici pentru tine!

Intrebarea de astazi se refera la recuperarea retroactiva a TVA in cazul achizitiei unui autoturism de catre un SRL neplatitor de TVA, in momentul in care se inregistreaza in scop de TVA.

Domnul Alexandru Dima intreaba:

“Buna ziua,

As dori sa achizitionez o masina pe firma in valoare de 10.000 EUR fara TVA. Tinand cont ca nu sunt inca platitor TVA, dar estimez ca voi deveni in trimestrul IV, va fi posibil sa recuperez TVA-ul platit acum,  retroactiv in momentul in care trec la plata TVA?”

Doamna Georgiana Gaman, Director Financiar, Reinvent Consulting, raspunde:

 „Buna ziua,

Daca bunul este achizitionat in scopul desfasurarii activitatii economice a societatii, atunci se vor aplica prevederile art.310 din Codul fiscal si pct.83 alin.11 lit.a) din Normele la Codul Fiscal:

(11) In sensul art. 310 alin. (11) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa prin optiune conform prevederilor art. 310 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 316 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, si persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de taxa in cazul depasirii plafonului de scutire in termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:

a) bunurilor aflate in stoc, serviciilor neutilizate si activelor corporale fixe in curs de executie, constatate pe baza de inventariere, in momentul trecerii la regimul normal de taxare, in conformitate cu prevederile art. 304 din Codul fiscal;

b) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate in proprietatea sa in momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;

c) activelor corporale fixe care pana la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achizitionate pana la 1 ianuarie 2016 si care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxa, in conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;

d) achizitiilor de bunuri si servicii care urmeaza a fi obtinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxa a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) si b) din Codul fiscal inainte de data trecerii la regimul normal de taxa si al caror fapt generator de taxa, respectiv livrarea/prestarea, are loc dupa aceasta data.

Respectiv, in momentul in care societatea devine platitoare de TVA, se va deduce TVA proportional cu valoarea ramasa neamortizata a bunului achizitionat.”

Expertii contabili REINVENT CONSULTING va pot ajuta cu demersurile mentionate:

Pentru informatii suplimentare sau pentru a ne adresa intrebarea ta, ne poti contacta la numarul de telefon 021-318.69.60 sau pe adresa de e-mail: firma@reinventconsulting.ro sau financiar.contabil@reinventconsulting.ro

Consultantii nostri iti stau la dispozitie de Luni pana Vineri, intre orele 09:00 – 17:30.

Alege din start cea mai buna solutie pentru afacerea ta!

www.reinventconsulting.ro

http://www.facebook.com/reinventconsulting

Da share la acest articol!

Related Posts

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *